Site İçi Arama

KENT DİNDARLIĞI

İslamiyet hoşgörü ve iyilik telkin ederken, Şeyh Galib’den Taliban’a nasıl geldi? Kaybedilen bu düzlemin sebepleri tam olarak neler? Dindarlık kır ile kent arasında ne gibi değişikliklere uğradı? Halen uğramaya devam ediyor mu? Çağın gerektirdiği gibi bir Müslümanlık yaşamak mümkün mü? Değilse, neden mümkün değil? Bu ve bunun gibi mühim sorulara yanıt arıyor Mehmet Altan. Güncelliğini uzun zaman koruyacağa benziyor dindarlığın boyutları da...Devamı...


 

Süreli Yayınlar

 Prizma Yazıları Star Pazar Yazıları - Kanatlı Karınca
 Infomag Yazıları Bloomberg Businessweek Yazıları
 Sabah Gazetesi Yazıları Sabah Gazetesi-Pazar Yazıları
 Mehmet Altan-Meclis Darbeleri Araştırma Komisyonu  Türkiye'de İktidar Dergisi
 gazete360 Yazıları Özgür Düşünce Yazıları

 Süreli Yayınlar > Star Pazar Yazıları - Kanatlı Karınca > Kıyamet kasası...

Kıyamet kasası...

 

Nükleer savaş tehdidi, kuyruklu yıldız düşmesi olasılığı, terör saldırıları, küresel ısınma, eriyen buzullar ve giderek yükselen deniz seviyeleri...

Tüm bu felaket senaryoları, Norveç’i insanlığın geleceğini korumaya alma fikrine itti. Kuzey Kutbu’na yakın Spitsbergen Adası’nda bir dağın içine inşa edilen depo dünyada varolan neredeyse tüm tarımsal ürünlerin tohum örneklerine ev sahipliği yapacak. Dev depo, Kuzey Kutbu’nda donmuş toprak tabakasıyla kaplı bir dağın içine inşa ediliyor. Depo hava geçirmez iki kabinin ardında bir metre kalınlığında sertleştirilmiş betondan duvarlarla örülecek, patlamaya dayanıklı kapıları olacak.

* * *

Grönland’ın doğusundaki Svalbard Adası’nda inşa edilen depoda dondurulacak tohumların, küresel bir felaket yaşanması durumunda, tahıl çeşitliliğini güvenceye alması umuluyor. Tohum bankası, Norveç’e ait olsa da 100’ü aşkın ülke projeyi destekliyor ve buraya tohumlarını göndermeye hazırlanıyor. Deponun temel atma törenine, Norveç’in yanı sıra, Danimarka, Finlandiya, İsveç ve İzlanda’nın başbakanları da katıldı. Kuzey Kutbu’na yaklaşık bin kilometre mesafedeki Longyearbyen’deki deponun 2007 Eylül ayında faaliyete geçmesi planlanıyor.

* * *

Genetik çeşitlilik kaybının kültürel mirasın bir bölümünün kaybedilmesi anlamına geleceğini belirten Norveç yetkilileri, bu projede Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü ile çalışıyor. Depo ‘Kıyamet Günü Kasası’ olarak isimlendiriliyor. Gen bankalarının elektrik kesintisi, doğal felaketler, savaşlar ve para sıkıntısından olumsuz etkilenebileceğini hatırlatan Norveç Tarım ve Gıda Bakanı Terje Riis-Johansen, ‘’Norveç bu şekilde, bitkilerin çeşitliliğini garanti etmede küresel sisteme katkıda bulunacak. Yani Svalbard’da bir çeşit Nuh’un Gemisi yapılacak’’ dedi. Tohumların eksi 18 derecede tutulacağı, elektrik kesilse bile bu bölgede hava, yazın eksi 3-4 derece arasında seyrettiği için tohumların etkilenmesinin beklenmediği belirtildi.

Dünyanın diğer noktalarında da son yıllarda bin 400’e yakın tohum bankası kuruldu. Bunların pek çoğu ülkedeki ürünlerin devamlılığının sağlanmasına yönelik, ulusal ölçekli projeler. Norveç Başbakanı Jens Stoltenberg ise, kendi projelerinin hem ticari bir yönü bulunmadığını hem de benzerlerinin en büyük ve güvenlisi olduğunu vurguluyor. Buzulların içine inşa edilen beton tesis, çelik hava geçirmez kapıların gerisinde tohumları eksi 18 derecede saklayacak. Bu koşullarda tohumların yüzlerce yıl bozulmadan kalabileceği belirtiliyor. Norveçli yetkililer, güvenlik önlemleri veya soğutma sistemleri devre dışı kalsa bile, buzla kaplı dağın derinliklerindeki örneklerin bozulmayacağına güveniyorlar. Bilim adamları Kuzey Kutbu’ndaki deponun başında devamlı bir görevlinin beklemediğini Norveç’teki ıssız adada yaşayan kutup ayılarının doğal koruma sağlayacağını söylüyorlar.

* * *

Bu koşullarda, tarım ürünlerinin salgın, nükleer savaş, doğa felaketleri veya iklim değişimi gibi bir durum sonrasında bile devamlılığının sağlanabileceği belirtiliyor. Tohum bankasının işletmesinde 2004 yılında kurulan Küresel Tahıl Çeşitliliği Fonu da rol alacak. Fon, kalkınmakta olan ülkelerin tohumlarını hazırlayıp Svalbard’e göndermesine katkıda bulunacak. Her ülkenin tohumları aynı banka kasalarında olduğu gibi, kendisine ait bir kasada ve ülkenin mülkiyetinde tutulacak. Tam olarak faaliyete geçtiğinde Svalbard’daki tesiste üç milyon tohum çeşidi bulunacağı tahmin ediliyor.

* * *

Aslında Norveç bunu yapan ilk ülke değil...

Bundan sekiz yıl önce İngiltere belki şimdiki proje gibi küresel olmasa da yerel bağlamda öncülüğü kapmıştı.

İngiltere’de kurulan bir tohum bankası, bir çevre felaketinde yok olabilecek bitkilerin tohumlarını saklıyordu.

Tohum Bankası’nda, şu anda İngiltere’den, amatör botanikçilerin yardımıyla toplanan bin 442 çeşit çiçekli bitki tohumu bulunuyor. Halen İngiltere’de bulunan 32 çeşit bitki tohumunun eksik olduğu belirtilirken, 2010 yılına kadar, tüm dünyadan 24 bin bitki tohumunun toplanarak depolanması planlanıyor.

* * *
İnsan bu haberleri okuyunca merak ediyor...

Norveç ve İngiliz hükümetinin hiç mi türban sorunu yok?

02.03.2008


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.

E-posta : info@mehmetaltan.com

VB#Turk Yazılım ve Bilgisayar desteği ile sizlere ulaşmaktadır.