Site İçi Arama

KENT DİNDARLIĞI

İslamiyet hoşgörü ve iyilik telkin ederken, Şeyh Galib’den Taliban’a nasıl geldi? Kaybedilen bu düzlemin sebepleri tam olarak neler? Dindarlık kır ile kent arasında ne gibi değişikliklere uğradı? Halen uğramaya devam ediyor mu? Çağın gerektirdiği gibi bir Müslümanlık yaşamak mümkün mü? Değilse, neden mümkün değil? Bu ve bunun gibi mühim sorulara yanıt arıyor Mehmet Altan. Güncelliğini uzun zaman koruyacağa benziyor dindarlığın boyutları da...Devamı...


 

Süreli Yayınlar

 Prizma Yazıları Star Pazar Yazıları - Kanatlı Karınca
 Infomag Yazıları Bloomberg Businessweek Yazıları
 Sabah Gazetesi Yazıları Sabah Gazetesi-Pazar Yazıları
 Mehmet Altan-Meclis Darbeleri Araştırma Komisyonu  Türkiye'de İktidar Dergisi
 gazete360 Yazıları Özgür Düşünce Yazıları

 Süreli Yayınlar > Star Pazar Yazıları - Kanatlı Karınca > Anneniz kitap okur mu?

Anneniz kitap okur mu?

Sizce... Bir Türk yılda kaç kitap okur? Bağımsız Eğitimciler Sendikası, bu sorunun cevabını araştırmış...

Kitap, Türkiye’de ihtiyaç maddeleri sıralamasında 235. sırada geliyormuş.

Günde ortalama beş saat televizyon seyretmesine rağmen Türk halkı, kitap okumaya yılda yalnızca altı saat vakit ayırıyormuş.

Dünya ortalaması ise Türklerden üç kat daha fazla.

Sendikanın araştırmasına göre Türkiye’de okuma alışkanlığına sahip 70 bin kişi bulunmaktaymış.

Hálbuki...

Türkiye’de 16-17 milyon civarında aile var. 

*** 

İnsanların yaşamını, beş yaşına kadar bulundukları ortam şekillendirir derler...

16 milyon aileden kaçının evinde bir kütüphane var sorusu, hep sorulageldi...

Bunu şöyle de ifade edebiliriz:

Anneniz ya da babanız kitap okur mu?

Evinde kütüphane olmayan, annesini ve babasını hiç kitap okurken görmemiş bir çocuktan, ilerde kitaba yönelik bir ilgi beklemek ne kadar mümkün, ne kadar anlamlı? 

* * * 

Üstelik çağımız hız çağı...

Bütün dünyada kitabın yerini ileri teknolojinin, internetin, hareketli filmlerin almaya başladığı bir zaman kesitinde yaşamaktayız...

Ben şahsen kitapların yerini ve derinliğini bunların hiçbirinin tutamayacağını bilen bir kültürden geliyorum...

Ama günümüzde bunu ne kadar bekleyebiliriz ki? 

* * * 

Ama gene de ola ki kitaplarla samimiyetini ilerletmek isteyen, evinde olmayanı ya da annesi ve babasında görmediğini kendi çocuğuna bırakmak isteyen bir aranış söz konusu olabilir...

Böyle bir aranışa ön ayak olmak isteyen İngiliz gazetesi Daily Telegraph, öncelikle binlerce kitaba sahip olmanın iyi bir kütüphaneye sahip olmak anlamına gelmediğini vurgulamış...

Bununla da yetinmemiş, iyi bir kütüphane için gerekli olan 110 kitap belirlemiş.

Gazetenin türlerine göre belirlediği 110 kitaplık liste şöyle: 

* * * 

Klasikler: Klasikler listesinin birinci sırasında Homeros’un iki destanı İlyada ve Odysseia yer alıyor. Daha sonra ise şu yazarlar ve eserleri: Anthony Trollope’nin The Barchester Chronicles’ı, Jane Austen’in Aşk ve Gurur’u, Jonathan Swift’in Gulliver’in Seyahatleri, Charlotte Bronte’nin Jane Eyre’i, Tolstoy’un Savaş ve Barış’ı, Charles Dickens’ın David Copperfield’ı, William Makepeaca Thackeray’ın Gurur Dünyası, Gustave Flaubert’in Madame Bovary’si, George Eliot’un Mart Ortası, Bir Taşra Yaşamı romanları klasik listeyi oluşturan kitaplar...

Şiir: Shakespeare’in Soneleri, Dante’nin İlahi Komedya’sı, Geoffrey Chaucer’in Canterbury Masalları, William Wordsworth’un Prelude, John Keats’in Odes’inin yer aldığı liste T.S Eliot’un Wasteland’ı, John Milton’ın Kayıp Cennet’i William Blake’in Songs of Innocence ve Experience, W.B.Yeats ve Ted Hughes’ın toplu şiirleri ile son buluyor.

Edebi: Henry James’in Bir Kadın Portresi, Proust’un Kayıp Zamanın İzinde’si, James Joyce’un Ulysses’i, Ernest Hemingway’in Çanlar Kimin İçin Çalıyor’u, Evelyn Waugh’un Sword of Honour Trilogy’si, Muriel Spark’ın The Ballad of Peckham Rye’ı, John Updike’nin Tavşanlar serisi, Gabriel Garcia Marquez’in Yüz Yıllık Yalnızlık’ı, Toni Morrison’un Sevgili’si ve Philip Roth’un İnsan Lekesi...

Dünyayı Değiştiren Kitaplar: Karl Marx’ın Kapital’i gazetenin Dünyayı Değiştiren Kitaplar listesinin birinci sırasında yer alıyor. Tom Paine’nin İnsan Hakları, Jean-Jacques Rousseau’nun Toplum Sözleşmesi, Alexis de Tocqueeville’nin Democracy in America, Cari von Clausewitz’in Savaş Üzerine, Niccolo Machiavelli’nin Prens, Thomas Hobbes’ın Leviathan, Sigmund Freud’un Rüyaların Yorumu, Charles Darwin’in Türlerin Kökeni ve Diderot’un Ansiklopedisi ile liste tamamlanıyor.

Polisiye: Bu kategoride yer alan yazarlar ve romanları şunlar; Patricia Highsmith’den Yetenekli Bay Ripley, Dashiell Hammett’ten Malta Şahini, Arthur Conan Doyle’dan Sherlock Holmes, Raymond Chandler’dan Büyük Uyku, John le Carre’dan Tinker, Tailor, Soldier, Spy, Thomas Harris’ten Kızıl Ejder, Agatha Christie’den Şark Ekspresinde Cinayet, Edgar Allan Poe’dan Morgue Sokağı Cinayeti, Wilkie Collins’den Beyazlı Kadın, Elmore Leonard’dan Ölüm Vuruşu.

Tarih: Kütüphanenizin olmazsa olmaz tarih kitaplarını şu liste oluşturuyor. Edward Gibbon’dan The Decline and Fall of the Roman Empire, Winston Churchill’in İngilizce Konuşan Halkların Tarihi, Steven Runciman’dan A History of the Crusades, Herodot’tan Tarihler, Thucydides’tan Peloponnes Savaşının Tarihi, T. E. Lawrence’dan Bilgeliğin Yedi Sütunu, The Anglo-Saxon Chronicle, Orlando Figes’dan Bir Halkın Trajedisi, Simon Schama’dan Citizens: A Chronicle of the French Revolution, A. J. P. Taylor’dan The Origins of the Second World War.

Bilimkurgu: Mary Shelley’den Frankenstein, Jules Verne’den Denizaltında Yirmi Bin Fersah, H.G.Wells’den Zaman Makinesi, Aldous Huxley’den Cesur Bir Dünya, George Orwell’den 1984, John Wyndham’dan The Day of the Triffids, Isaac Asimov’dan Vakıf, Arthur C. Clarke’dan 2001: Bir Uzay Destanı ve Do Androids Dream of Electric Sheep, William Gibson’dan Matrix Avcısı.

Çocuk: Gazetenin yayımladığı çocuk kitapları listesinde Harry Potter serisinin yanı sıra şu kitaplar yer alıyor: Arthur Ransome’ın Swallows and Amazons, C. S. Lewis’in Narnia Günlükler: Aslan, Cadı ve Dolap, J. R. R. Tolkien’den Yüzüklerin Efendisi, Philip Pulman’dan Altın Pusula, Jean de Brunhoff’tan Bahar, Edith Nesbit’ten Demiryolu Çocukları, A. A. Milne’den Winnie-the-Pooh, Kenneth Grahame’dan The Wind in the Willows, Robert Louis Stevenson’dan Hazine Adası.

Kişisel Gelişim: Bu başlık şu kitaplardan oluşuyor; Robert M. Pirsig’den Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı, Richard Bach’tan Martı, Jonathan Livigston, Douglas Adams’tan Bir Otostopçunun Galaksi Rehberi, Naomi Wolf’tan The Beauty Myth, Delia Smith’ten How to Cook, Peter Mayle’dan A Year in Provence, Dave Pelzer’den A Child Called ‘it’, Lynne Truss’tan Eats, Shoots and Leaves, Ben Schott’tan Schott’s Original Miscellany.

Romantik: Gazetenin yayımladığı romantik kitaplar başlığı altında yer alanlar şöyle: Daphne du Maurier’dan Rebecca, Thomas Malory’den Kral Arthur Destanı, Choderlos de Laclos’tan Les Liaisons Dangereuses, Robert Graves’den Ben Claudius, Mary Renault’tan Alexander Trilogy, Patrick O’Brian’dan Dünyanın Uzak Ucu, Margaret Mitchell’den Rüzgár Gibi Geçti, Boris Pasternak’tan Dr. Jivago, Thomas Hardy’den Tess of the D’Urbervilles, Jean Plaidy’den The Plantagenet Saga. 

* * * 

Şayet, böyle bir kitaplık kurarsanız eminim ki bu toprakların ürettiği edebi lezzetlerin ölümsüzlerini de bu 110 kitaba muhakkak siz ekleyeceksiniz.

04.05.2008

 

 


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.

E-posta : info@mehmetaltan.com

VB#Turk Yazılım ve Bilgisayar desteği ile sizlere ulaşmaktadır.