Site İçi Arama

KENT DİNDARLIĞI

İslamiyet hoşgörü ve iyilik telkin ederken, Şeyh Galib’den Taliban’a nasıl geldi? Kaybedilen bu düzlemin sebepleri tam olarak neler? Dindarlık kır ile kent arasında ne gibi değişikliklere uğradı? Halen uğramaya devam ediyor mu? Çağın gerektirdiği gibi bir Müslümanlık yaşamak mümkün mü? Değilse, neden mümkün değil? Bu ve bunun gibi mühim sorulara yanıt arıyor Mehmet Altan. Güncelliğini uzun zaman koruyacağa benziyor dindarlığın boyutları da...Devamı...


 

Süreli Yayınlar

 Prizma Yazıları Star Pazar Yazıları - Kanatlı Karınca
 Infomag Yazıları Bloomberg Businessweek Yazıları
 Sabah Gazetesi Yazıları Sabah Gazetesi-Pazar Yazıları
 Mehmet Altan-Meclis Darbeleri Araştırma Komisyonu  Türkiye'de İktidar Dergisi
 gazete360 Yazıları Özgür Düşünce Yazıları

 Süreli Yayınlar > Star Pazar Yazıları - Kanatlı Karınca > Sıkılanlara alternatif günlük...

Sıkılanlara alternatif günlük...

 

Phoenix... Zümrüdü Anka Kuşu... NASA’nın Mars’a gönderdiği uzay aracı...Dünyaya en yakın mesafedeki bu gezegende, su ve yaşam izi arıyor...

İşte onun macerasından birkaç satır başı... 

* * * 

21 Haziran 2008... Phoenix Mars’ta buz buldu...

Araçtan art arda gönderilen fotoğraflarda, yüzeyden alınan beyaz toprağın birkaç gün içinde eridiği gözlendi.

Arizona Üniversitesi’nden Peter Smith, düzenlediği basın toplantısında, ‘bugün büyük bir gururla ve neşeyle ilan ediyorum ki aradığımız şeyin izini bulduk. Bu gerçekten de buz, başka bir madde değil’ dedi.

Mars’ta su izine rastlanması, yaşam izi konusunda da kilit öneme sahip. Su olması, mikrobik düzeyde de olsa bu gezegende bugün veya geçmişte yaşam olabileceğine ilişkin önemli bir bulgu olarak kabul ediliyor.

Mars’ın, yörüngesindeki yolculuğu sırasında hidrojen analizi yapan Odyssey uydusu aracılığıyla da, 2002 yılında, gezegenin kuzey kutbunda buz kütlesinin varlığı belirlenmişti.

25 Mart’ta gezegen yüzeyine inen Phoenix, bu bulguyu, yerinde yaptığı analizle teyit etmiş oldu.

Araca alınan toprak örneklerinde haftalar boyu sürecek analizlerle buzun yapısı incelenerek jeolojik tarihi anlaşılacak... 

* * * 

25 Haziran 2008... Kısa bir süre önce Kızıl Gezegen’deki suyun kanıtlarını bulmayı başaran Phoenix uzay aracı, Mars toprağını analiz etmeyi sürdürüyor...

Phoenix programını yürüten bilim adamlarının, ‘Pamuk Prenses’ adını verdiği çukurdan, robot koluyla aldığı bir kepçe toprağı optik mikroskoba koyan uzay aracı, bu numune üzerinde analizler yapıyor...

Phoenix, robot kolunu daha sonra, aynı toprak örneğinden bir miktarını bir başka analiz bölümüne koymak ve Kızıl Gezegen’deki ilk ıslak kimyasal deneyini yapmak için konumlandıracak.

Uzay aracının henüz kullanılmayan ıslak kimyasal deney laboratuarı, Dünya’da bahçe topraklarının analiz edildiği gibi, Mars toprağının tuzluluk, asitlik ve diğer karakteristik özelliklerini test etmek üzere tasarlandı.

Phoenix programında görevli bilim adamları, öncelikle, uzay aracının bulduğu donmuş suyun, Mars’ın uzun tarihinin bir noktasında eriyerek yaşam dostu bir çevre yaratıp yaratmadığı sorusunu çözmeye çalışıyorlar... 

* * * 

27 Haziran 2008... ‘Mars’ın toprağı Dünya’nınkine benziyor’...

Phoenix uzay aracı, Mars toprağının tuzlu ve Dünya üzerindeki toprağa benzer bir yapısı olduğunu tespit etti.

Bilim adamları, son bulguların, Mars üzerinde ilkel yaşam formları gelişmesine uygun koşulların olabileceği yönündeki umutları artırdığını söylüyor.

Mars araştırmalarını yürüten ekipten Samuel Kounaves, Mars toprağının yapısının ‘zehirli’ olduğu yolunda bir veriye rastlanmadığını, aksine yaşam formlarının gelişmesine uygun göründüğünü söyledi.

Daha önce yüzeyin altında buz olduğu yolunda kanıtlar bulan uzay aracı Phoenix, Mars yüzeyinde şu ana kadar, canlı varlıkların temel yapı maddesi olan ‘organik karbon’ tespit etmedi.

Karbon içermeyen mineralleri belirlemek için planlanan son deneyin sonucunda Mars toprağının, magnezyum, sodyum, potasyum ve klorür içerdiği belirlendi.

Kounaves, dünyadaki içinde hiç organik madde bulunmayan toprak çeşidinin de benzer özellikler taşıdığını, bazı bitkilerin böyle bir ortamda yetiştirilebildiğini ve bazı bakterilerin de büyüyebildiğini vurguladı.

Uzmanlar, Mars toprağındaki minerallerin yaşam formlarını destekleyebileceğini söylemek için yine de çok erken olduğunu belirtiyor... 

* * * 

3 Temmuz 2008... Phoenix belki de son analize hazırlanıyor...

Mars toprağında ilk kimyasal analizini tamamlayan ve organik madde izi bulamayan Phoenix uzay aracının ikinci ve son kez bir kimyasal analiz daha yapması bekleniyor.

NASA’nın Phoenix ekibi, uzay aracının ilk kimyasal analizinde yaşam izi bulamamasına karşın gelecek hafta buzla karışık bir başka toprak numunesini analiz etmeyi planlıyor.

Bunun son kimyasal analiz olabileceği de belirtiliyor.

NASA mühendisleri, uzay aracının toprak numunesini sallayıp ısıtmak üzere tasarlanan fırınlarından birisinde ortaya çıkan kısa devre sorununun, cihaz çalıştırıldığında tekrarlamasından endişe ediyor.

Mars’ın kuzey kutup bölgesi yakınlarına 25 Mayıs’ta inen Phoenix’in tek kullanımlık 8 adet toprak ısıtmaya ve toprakta yaşam için gerekli organik veya karbon temelli bileşenleri analiz etmeye yönelik fırını bulunuyor.

* * *

9 Temmuz 2008... Altı haftadır Mars’ta canlı organizma araştırmalarını sürdüren Phoenix uzay aracı, ikinci tur toprak numunesi analizine başladı...

NASA’dan yapılan açıklamada, Phoenix’in ıslak kimya analizi için robot koluyla ikinci kez toprak numunesi aldığı belirtilerek, yeni numuneden alınacak sonuçların, aracın ıslak kimya laboratuarında iki hafta önce yaptığı ilk analizin sonuçlarıyla önümüzdeki günlerde karşılaştırılacağı kaydedildi.

Mars toprağında ilk kimyasal analizinde organik madde izine rastlamayan Phoenix uzay aracının ikinci kimyasal analizinin son deneme olabileceği belirtilmişti.

* * *

Dünyadan...

Özelikle de Türkiye gündeminden fena halde sıkılanlara...

Alternatif Mars günlükleri...

Hiçbir işe yaramasa bile pazar gününü şenlendirir diye düşündüm...


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.

E-posta : info@mehmetaltan.com

VB#Turk Yazılım ve Bilgisayar desteği ile sizlere ulaşmaktadır.