Site İçi Arama

KENT DİNDARLIĞI

İslamiyet hoşgörü ve iyilik telkin ederken, Şeyh Galib’den Taliban’a nasıl geldi? Kaybedilen bu düzlemin sebepleri tam olarak neler? Dindarlık kır ile kent arasında ne gibi değişikliklere uğradı? Halen uğramaya devam ediyor mu? Çağın gerektirdiği gibi bir Müslümanlık yaşamak mümkün mü? Değilse, neden mümkün değil? Bu ve bunun gibi mühim sorulara yanıt arıyor Mehmet Altan. Güncelliğini uzun zaman koruyacağa benziyor dindarlığın boyutları da...Devamı...


 

Süreli Yayınlar

 Prizma Yazıları Star Pazar Yazıları - Kanatlı Karınca
 Infomag Yazıları Bloomberg Businessweek Yazıları
 Sabah Gazetesi Yazıları Sabah Gazetesi-Pazar Yazıları
 Mehmet Altan-Meclis Darbeleri Araştırma Komisyonu  Türkiye'de İktidar Dergisi
 gazete360 Yazıları Özgür Düşünce Yazıları

 Süreli Yayınlar > Star Pazar Yazıları - Kanatlı Karınca > Roma İmparatorluğu neden battı?

Roma İmparatorluğu neden battı?

 

1 Kasım Pazar: Kazı çalışmaları devam eden Gaziantep Kalesi’nde yapılan yüzey araştırmaları sonucunda yeni bir galeri tespit edildi. GPR (Ground Penetrating Radar-Yer Radarı Yöntemi) cihazı ile yapılan yüzey araştırmalarında beş metre derinlikte ikinci bir galeri bulundu. 

* * * 

4 Kasım Salı: Balıkesir’in Burhaniye İlçesi’nde, Ören sahilinde yaşanan gel-git nedeniyle 2 bin 500 yıllık antik liman görünmeye başladı.

* * *

4 Kasım Salı: İsrailli arkeologlar, ülkenin kuzeyinde 12 bin yıllık Şaman mezarı buldu. Tarihteki en eski Şaman mezarlarından biri olduğu belirtilen mezarda kaplumbağa, leopar, kartal, yaban domuzu gibi hayvanlara ait kalıntılar da bulundu.

***

11 Kasım Salı: Mısır’ın baş arkeologu Zahi Hawass, Kahire’nin 19 kilometre güneyindeki Sakkara kentinde yaklaşık 4 bin 300 yıllık yeni bir piramit bulunduğunu açıkladı.

Mısır’ın en eski başkenti Memphis’te hüküm süren kralların gömülü olduğu mezarlık alanının bulunduğu Sakkara’daki piramidin, Eski Krallık döneminde altıncı hanedanın kurucusu olan Kral Teti’nin annesi Kraliçe Sesheshet’e ait olduğu belirtildi. Bölgede iki yıldan beri kazı çalışmaları yürüten ekibin başkanı Hawass, bulunan beş metre uzunluğundaki yapının piramit olduğunun iki ay önce netlik kazandığını söyledi. Hawass, yeni piramidin Mısır’da bugüne kadar bulunan 118’inci piramit olduğunu da sözlerine ekledi.

* * *

12 Kasım Çarşamba: Perre Antik Kenti’ndeki kazı çalışmalarında Kommagene kraliyet ailesine ait oda mezar bulundu. 100 metrekare kapalı alana sahip olan oda mezarda beş lahit mezar ve 10 sandık mezar mevcut.

* * *

13 Kasım Perşembe: Hatay’ın Harbiye beldesinde M.S. 3 ya da 4’ncü yüzyıla ait Geç Roma dönemi yöneticilerinden birinin olduğu tahmin edilen villaya ait taban mozaiği bulunduğu bildirildi. Çalışmalarda ayrıca iki sikke, bir kandil ve üzerinde kuş figürü bulunan kemik sapla çok sayıda çanak çömlek ortaya çıkartıldı.

* * *

13 Kasım Perşembe: Şam’ın 245 kilometre kuzeydoğusundaki Palmira kentinde 8’inci yüzyıla ait bir kilise bulunduğu açıklandı. Suriye’de bulunan en büyük kilise olduğu sanılan binanın temelinin 47’ye 27 metre genişliğinde, sütunlarının altı metre uzunluğunda, ahşap tavanın 15 metre yüksekliğinde olduğu, kilisenin avlusunda bir amfi tiyatronun bulunduğu belirtildi.

* * *

21 Kasım Cuma: Mersin’in Aydıncık ilçesindeki Kelenderis Antik Kenti’nde gerçekleştirilen kazı çalışmalarında, kentin içindeki Agora Bazilikası’nda geometrik süsler ve yapının inşasında çalışanların adlarının yer aldığı yazıtların bulunduğu bildirildi.

* * *

4 Aralık Perşembe: Peru’da, And Dağları’nın yamacında, bin yıllık olduğu tahmin edilen kayıp bir kent ortaya çıkarıldı. Arkeologlar, İnkalardan önce yaşamış gizemli Çaçapoya kabilesine ait kentin, yaklaşık beş hektarlık bir alanda, kayaların oyulmasıyla ortaya çıkarılmış yapılardan oluştuğunu açıkladılar. 

* * * 

5 Aralık Cuma: Kudüs yakınlarındaki bir mağaradaki dikitlerin analiz edilmesi sonucu, Roma ve Bizans imparatorluklarının gerilemeye başladığı dönemde bölgede ‘kurak’ bir iklimin hüküm sürdüğü belirlendi. Roma ve Bizans’ın gücünün zayıflamaya başladığı M.S. 100-400 tarihleri arasında yağışların ciddi biçimde azaldığı tespit edildi.

* * *

8 Aralık Pazartesi: Çinli arkeologlar antik Xinggong kentine ait harabeler buldu. Qin Kralları için 2 bin yıldan daha uzun bir süre önce yapılan geçici imparatorluk sarayının kalıntıları olduğu tahmin edilen bu duvar kalıntılarının tuğlalardan oluştuğu bildirildi.

İngiliz arkeologlar ise Wight Adası’nda 8 bin yıl öncesine tarihlenen bir telli çalgının parçalarını buldu.

İskoçya’da Dumfriesshire bölgesinde Bronz Çağ’a ait 3 bin 500 yıllık bir mızrak başı keşfedildi. 

* * * 

9 Aralık Salı: Çanakkale’nin Ayvacık ilçesindeki Assos Antik Kenti’nde bu yıl yürütülen kazılarda, 2 bin 200 yıllık olduğu tahmin edilen kadın yüzüğü bulundu. Yüzüğün Helenistik döneme ait olduğu sanılıyor.

* * *

Size sorum şu:

Bu haberleri okumuş muydunuz?

Ama...

Önce şunu sormalıyım:

İnsanlığın geçmişini araştırarak yol alan arkeolojiye merakınız var mıdır?


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.

E-posta : info@mehmetaltan.com

VB#Turk Yazılım ve Bilgisayar desteği ile sizlere ulaşmaktadır.