Site Ţši Arama

KENT DŢNDARLIđI

Ţslamiyet ho■görü ve iyilik telkin ederken, Ůeyh Galib’den Taliban’a nasřl geldi? Kaybedilen bu düzlemin sebepleri tam olarak neler? Dindarlřk křr ile kent arasřnda ne gibi de­i■ikliklere u­radř? Halen u­ramaya devam ediyor mu? Ça­řn gerektirdi­i gibi bir Müslümanlřk ya■amak mümkün mü? De­ilse, neden mümkün de­il? Bu ve bunun gibi mühim sorulara yanřt arřyor Mehmet Altan. Güncelli­ini uzun zaman koruyaca­a benziyor dindarlř­řn boyutlarř da...Devamř...


 

Mehmet Altan’─▒n

 GÜNDEM’i  

 Mehmet Altan'─▒n savunmas─▒n─▒n tam metni

Hakk─▒nda“Anayasal düzeni ortadan kald─▒rmaya çal─▒┼čmak”, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kald─▒rmaya çal─▒┼čmak” ve “Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni ortadan kald─▒rmaya çal─▒┼čmak” suçlamalar─▒yla üçer kez a─č─▒rla┼čt─▒r─▒lm─▒┼č müebbet ve “Silahl─▒ terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt ad─▒na suç i┼čleme” suçlamas─▒yla da 15 y─▒la kadar hapis cezas─▒ istenen Prof. Mehmet Altan'─▒n savunmas─▒n─▒n tam metni ┼čöyle:

‘’Rousseau’yu da yarg─▒lard─▒n─▒z’’

Say─▒n Ba┼čkan ve Say─▒n heyet

Hukuk de─čil de alg─▒ üzerinden ba┼člat─▒lan yarg─▒lamada, 10 Eylül’den bu yana özgürlü─čü elinden al─▒nm─▒┼č, dü┼čünceleri yarg─▒lanan birisi olarak kar┼č─▒n─▒zday─▒m.

Devleti çeteden ay─▒ran en önemli özellik evrensel hukuk kurallar─▒na ve kendi ç─▒kard─▒─č─▒ yasalara uyma özen ve titizli─čidir.

Devletin yapt─▒r─▒m gücü, hukuksal mevzuattan koptu─ču an orman yasalar─▒ devreye girer. Devleti ele geçirdi─čini sanan güç, istedi─čine istedi─čini yapmaya ba┼člar.

Hukuk buharla┼č─▒r.

15 Temmuz vah┼či ve kanl─▒ darbe giri┼čimi ertesinde, bu kanl─▒ vah┼četin fiili sorumlular─▒n─▒n cezaland─▒r─▒lmas─▒ beklenirken, devletin yapt─▒r─▒m gücü ile hukuk aras─▒ndaki ba─č─▒n koptu─čunu gördük.

Siyasetin “Allah’─▒n lütfu” olarak niteledi─či bu yeni dönem, “ho┼ča gitmeyen” tüm seslerin ve ki┼čilerin susturulmas─▒ ve cezaland─▒r─▒lmas─▒na yöneldi.

Ben de bu cezaland─▒r─▒lmak istenenlerden birisiyim.

Çok uzun bir bayram öncesi, suç olmayan bir uydurma suçlamayla gözalt─▒na al─▒nmamdan, çok kullan─▒┼čl─▒ formül olan “örgüte üye olmamakla birlikte” bu örgüte yard─▒mc─▒ oldu─čum noktas─▒na gerileyen iddiaya ra─čmen tutuklulu─čum ayn─▒ matbu ret kâ─č─▒tlar─▒ ile devam etti.

 

Devam─▒...

├ľzg├╝r D├╝┼č├╝nce Yaz─▒lar─▒

Türbülans

Cuma günü ya┼čad─▒─č─▒m─▒z vah┼či ve kanl─▒ darbe giri┼čiminin sars─▒c─▒ ac─▒lar─▒, etkileri ve bilinmeyen yanlar─▒n─▒n ortaya ç─▒kar─▒lmas─▒ çabalar─▒ devam ediyor.

Bir yandan da kamuda hukuksal denetim mekanizmas─▒n─▒n devre d─▒┼č─▒ b─▒rak─▒ld─▒─č─▒, önceden haz─▒rlanm─▒┼č gibi görünen bir liste üzerinden çok geni┼č kapsaml─▒ hukuksuz bir tasfiye ya┼čand─▒─č─▒ görülüyor.

* * *

Do─čal olarak en çok merak edilen ve konu┼čulan konulardan biri de Türk Silahl─▒ Kuvvetleri'ndeki geli┼čmeler.

─░nsanlar ne oldu─čunu anlamaya çal─▒┼č─▒yor.

Siyasal iktidar, Cuma günü ya┼čanan vah┼četi an─▒nda ‘FETÖ'cü' darbecilere ba─člad─▒ ama daha sonra ortaya o kadar geni┼č, yayg─▒n ve yüksek rütbeli bir resim ç─▒kt─▒ ki herkes ┼ča┼č─▒rd─▒… Cumhurba┼čkan─▒'n─▒n ba┼čyaverinden ordu komutanlar─▒na kadar uzanan, tüm kentlerde örgütlenmi┼č, mevcut silahl─▒ kuvvetlerdeki generallerin üçte birini kapsayan darbecilerin iddia edildi─či gibi sadece ‘FETÖ'cülerden' olu┼čtu─čuna inanmak güçle┼čti.

[20 Temmuz 2016 ├çar┼čamba] [ devam´┐Ż ]gazete360 Yaz─▒lar─▒

Bir Lider

1983 ve 1986 y─▒llar─▒ aras─▒nda maliye bakan─▒ ve ba┼čbakan yard─▒mc─▒s─▒ olarak görev yapt─▒.
 
Arada ad─▒ yolsuzluk ve rü┼čvete kar─▒┼čt─▒…
 
Ülke ba─č─▒ms─▒z olur olmaz Komünist Parti Genel Sekreterli─či’nden Devlet Ba┼čkanl─▒─č─▒’na s─▒çrad─▒… Oylar─▒n yüzde 86’s─▒n─▒ ald─▒.
 
Bir daha da ölünceye kadar bu görevi b─▒rakmad─▒.
 
Her ba┼čkanl─▒k seçiminde oylar─▒n─▒ daha da art─▒rd─▒.
 
1995’de tart─▒┼čmal─▒ bir referandumla görev süresini 2000 y─▒l─▒na kadar uzatt─▒.
 
9 Ocak 2000’de, tek ve zay─▒f bir rakibe kar┼č─▒ yar─▒┼čt─▒─č─▒ devlet ba┼čkanl─▒─č─▒ seçimlerini yüzde 91,9 ile kazand─▒.
 
27 Ocak 2002’de, devlet ba┼čkanl─▒─č─▒ süresini 5 y─▒ldan 7 y─▒la uzatan ikinci bir referandumda daha istedi─či sonucu elde etti.

[5 Eyl├╝l 2016 Pazartesi] [ devam´┐Ż ]Bloomberg Businessweek Yaz─▒lar─▒

2014’ün Son Yaz─▒s─▒


Kristof Kolomb, 1492’deki ilk seferinde Japonya’y─▒ hedeflemesine ra─čmen bugün Bahamalar’da bulunan San Salvador ismini verdi─či Yeni Dünya’daki adaya ula┼čt─▒.

 

Büyük ve Küçük Antiller’in yan─▒s─▒raVenezuela ve Orta Amerika k─▒y─▒lar─▒n─▒ ziyaret etti.

 

Amerika K─▒tas─▒’na 11’inci yüzy─▒lda Leif Ericson önderli─čindeki Viking seferiyle ilk kez ula┼č─▒ld─▒─č─▒ dikkate al─▒n─▒rsa, Kolomb Amerika’ya ula┼čan ilk kâ┼čif de─čildi ama onun seferleri Amerikalarla birkaç yüzy─▒l sürecek ilk kal─▒c─▒ temaslar─▒n, fetih ve kolonizasyon döneminin aç─▒lmas─▒n─▒ sa─člad─▒. Daha da önemlisi, insanl─▒k için denizlerin ke┼čfi dönemi aç─▒ld─▒.


Bugün ise okyanus diplerinde maden arama noktas─▒na gelindi.

[28 Aral─▒k 2014 Pazar] [ devam´┐Ż ]Yaz─▒ Dizileri

Saray gazetecileri ve Saray muhalifleri

─░lk muhalif gazetelerden Muhbir’in ve onu ç─▒karan Ali Suavi’nin öyküsü Saray etraf─▒nda ba┼člay─▒p Saray etraf─▒nda hazin bir ┼čekilde sona erdi

 
Bu topraklar─▒n trajik kaderinin kökleri Osmanl─▒ Toprak Düzeni’nde gizlidir.
 
Osmanl─▒ Toprak Düzeni, Bizans’daki sosyo-ekonomik yap─▒n─▒n devam─▒d─▒r.
 
Mülk, Padi┼čah’a aittir… Toprak kullan─▒m hakk─▒ vard─▒r ve o da bir çift öküzün i┼čleyece─či kadar dar bir aland─▒r.
 
K─▒sacas─▒ düzen, Saray’dan ve özgür küçük köylülerden olu┼čur.

[6 Eyl├╝l 2016 Sal─▒] [ devam´┐Ż ]Yaz─▒ Dizileri

‘1 milyon ki┼či Saray'─▒n kap─▒s─▒na dayan─▒rsa...'

Ba┼čbakan Ahmet Davuto─člu'nun görevden almas─▒yla AKP'de derinle┼čen krizi de─čerlendiren Prof. Dr. Mehmet Altan, Erdo─čan'─▒n Anayasa'y─▒ çi─čneyerek sivil darbe yapt─▒─č─▒n─▒ söyledi.

[7 May─▒s 2016 Cumartesi] [ devam´┐Ż ]Mehmet Altan-Meclis Darbeleri Ara┼čt─▒rma Komisyonu

Mehmet Altan'─▒n Meclis Darbeleri Ara┼čt─▒rma Komisyonuna aç─▒klamalar─▒

[26 ┼×ubat 2013 Sal─▒] [ devam´┐Ż ]E-posta : info@mehmetaltan.com

VB#Turk Yazřlřm ve Bilgisayar deste­i ile sizlere ula■maktadřr.