Site İçi Arama

KENT DİNDARLIĞI

İslamiyet hoşgörü ve iyilik telkin ederken, Şeyh Galib’den Taliban’a nasıl geldi? Kaybedilen bu düzlemin sebepleri tam olarak neler? Dindarlık kır ile kent arasında ne gibi değişikliklere uğradı? Halen uğramaya devam ediyor mu? Çağın gerektirdiği gibi bir Müslümanlık yaşamak mümkün mü? Değilse, neden mümkün değil? Bu ve bunun gibi mühim sorulara yanıt arıyor Mehmet Altan. Güncelliğini uzun zaman koruyacağa benziyor dindarlığın boyutları da...Devamı...


 

Kitap Tanıtımları

 Puslu Demokrasi Kent Dindarlığı
 Sarayı Yıkalım Muş'ta Meryem Olmak
 Kürtler Şeytan Soyundan mı? Küresel Vicdan
 Cami Kışla Parantezinde Türkiye  

 Kitap Tanıtımları > Küresel Vicdan > Vicdanlı Olmak İçin Güçlü Olmak Lazım

Vicdanlı Olmak İçin Güçlü Olmak Lazım

Mehmet Altan geçmişin vicdan ve ahlak anlayışlarını naftalinleyip dolaba kaldırdı ve yeni çağda yeni bir vicdana ihtiyacımız olduğuna kanaat getirdi.Bunu anlattığı kitabının adını da kendi koydu." Küresel Vicdan"

Eski vicdanın kullanım süresi ne zaman doldu da bunu attınız ortaya?

2004'te Endonezya'da Sumatra Adası'nda.. 15 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.depremden ve tsunamiden ötürü 283.100 kişi hayatını kaybetti.Aynı bölgedeki ABD üssü Diego Garcia tsunamiden zarar görmedi.Orada bir katliam oldu.bu engellenebilirdi.Çok rahatsız oldum.Teknolojik altyapı var.insanlar tsunami dalgalarından kurtarılabileeekken neden kurtarılamadı.Yeryüzündeki teknolojinin bütün dünyayı sarmaladığı Elif KEY doğa dilini anlamaktır.Vicdansızlığı ve hırsızlığı doğanın dilinin önüne geçiren bir yapı ayakta kalamaz.Van'daki gibi yıkılır.? Arap Baharı derken Avrupa kışı başladı.Küresel vicdan kurtarır mı.Hayır.Bu klasik küreselleşmeyi'algılayamamak demek.Bu yeni bir çağ.yeni bir dönem.yeryüzünün hiç yaşamadığı bir evre.Bunu dünün kavramları ve refleksleriyle anlamaya çalışıyoruz.Bu kriz Avrupa'nın gerçek bir birlik haline gelmesiyle.ulusdevletin asılmasıyla sona erecektir.Yeni çağa uyanlarla uyanmayanlar arasında müthiş bir adaletsizlik doğuyor.1 milyar insan elektrikten.sudan mahrum.İşte bu yeni dönem gergin bir geçiş dönemidir.o nedenle kriz dönemidir.Külfetleri olduğu kadar nimetleri de vardır.Bu yaşanan bir işsizlik çağıdır.? İyimser bir kavram bulduğunuzu düşünüyorum ve sizin kadar iyimser değilim.20 sene önce olsaydı bu kitabı yazar mıydınız.Yazardım.Neden iyimserim.Dünyada kötümserler hiçbir zaman haklı çıkmadı.Dünya geriye gitmez.ileri gider.Kötümser olmama ihtimal yok., için küresel vicdan üzerine yoğunlaştım.Ve garip bir tesadüfle kitabımın yayımlanması maalesef Van depremine denk geldi.

Vicdansızlık ne zamandır var?

Vicdansızlık hep var.Vicdan insanın içindeki bir tartı değildir.aileden.ortamdan.yaşanan çağdan etkilenir." İnsan en yüce canlıdır.felsefesinden iki dünya savaşma.birbirini ırk ve kan üstünden boğazlayan.ekonomik pazar üzerinden öldüren insanlığa geldik.Demek ki vicdan olsa.evreler olmazdı .

'SÖMÜRÜ VARSA VİCDAN YOK'

Küresel vicdana niye ihtiyaç var?

İnsanın bir şekilde beyinsel buluşları çağımızda en büyük zenginliği yaratıyor.Kol gücü etkisini kaybediyor.Facebook'u bulan gencecik bir çocuk parası olmadığı halde dünyanın en büyük zengini.Yeni çağda zenginliği babadan.anadan kalan sermaye birikimi oluşturmuyor.insanın bugün beyinsel buluşları.dünyanın en büyük zenginliğini oluşturuyor.İnsan beyni en büyük zenginliği yaratıyorsa.hayat insan üzerinden yeniden şekillenmeye başlıyor.İster istemez yeni bir vicdan bulunmak zorunda.Bir dünya vatandaşı olarak Van'da deprem olduğunda İstanbul'u etkiler mi diye sormamak gerek.İnsan sömürüsü eskisi kadar zenginlik yaratmıyor ve zaten insan sömürüsü varsa vicdan olmaz.

Küre mi vicdanın, vicdan mı kürenin peşinden koşuyor?

Vicdanlı olmanın daha büyük çıkar sağladığı bir yeıyüzüne doğru gidiyoruz.Dünya vicdansız.çünkü vicdan çıkar sağlamıyor.Vicdanlı olabilmek için güçlü olmak lazım.Türkiye gibi bir ülkede ortalama eğitim yılı..., bu Türkiye'de çalışan 24 milyon insanın yüzde 60'ının mesleksiz olması demek.Hayat karşısında güçsüz olan bir insanın vicdanlı olması beklenebilir mi?

ÇOK ÜRKÜTEN HAREKETLER

Küresel vicdan diyoruz.Somali'ye gidiyoruz.Van'daki depremzedelere tazyikli su sıkıyoruz.

Vicdanla siyaset ayrı şeyler.Depremzedeye biber gazı.tazyikü su sıkmak dehşet vericiydi.Ve orada yaşananlar beni Türkiye açısından ürküttü.Gündüz depremzedelere sopa atan.biber gazı atan bir devlet algısıyla.öğleden sonra parlamentoda bir milletvekilini iten.dövmeye kalkan bir zihniyeti biramda gördüm ve.ileri demokrasi bu olmasa gerek.diye düşündüm.Bu Türkiye manzarası beni korkuttu.

ABD'de işgallerle başlayan.Avrupa'da liderleri koltuğundan eden kriz de Türkiye'yi teğet mi geçer?

Van'da olanlar Türkiye'ye çarptığını gösterir.övünüyoruz.böbürleniyoruz da hiç kimsenin bahsetmediği BM İnsani Gelişme Endeksi'nde 92'nci sıradayız.Eğer ekonomik gelişmede bu kadar başarılı olmasak.sırf sağlık ve eğitim üstünden baksak bu endekste 112'nci sıraya düşüyoruz.Türkiye Van'da doğaya aykırı hareket etti.Küreselleşme doğaya uyum sağlamaktır.

Habertürk Gazetesi 

20.11.2011


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.

E-posta : info@mehmetaltan.com

VB#Turk Yazılım ve Bilgisayar desteği ile sizlere ulaşmaktadır.