Site İçi Arama

KENT DİNDARLIĞI

İslamiyet hoşgörü ve iyilik telkin ederken, Şeyh Galib’den Taliban’a nasıl geldi? Kaybedilen bu düzlemin sebepleri tam olarak neler? Dindarlık kır ile kent arasında ne gibi değişikliklere uğradı? Halen uğramaya devam ediyor mu? Çağın gerektirdiği gibi bir Müslümanlık yaşamak mümkün mü? Değilse, neden mümkün değil? Bu ve bunun gibi mühim sorulara yanıt arıyor Mehmet Altan. Güncelliğini uzun zaman koruyacağa benziyor dindarlığın boyutları da...Devamı...


 

Kitap Tanıtımları

 Puslu Demokrasi Kent Dindarlığı
 Sarayı Yıkalım Muş'ta Meryem Olmak
 Kürtler Şeytan Soyundan mı? Küresel Vicdan
 Cami Kışla Parantezinde Türkiye  

 Kitap Tanıtımları > Cami Kışla Parantezinde Türkiye > 'Cami Kışla Parantezinde Türkiye'

'Cami Kışla Parantezinde Türkiye'

Prof. Dr. Mehmet Altan'ın kaleme aldığı ve Sis Yayıncılık'tan çıkan 'Cami Kışla Parantezinde Türkiye' kitabı 4. baskıya hazırlanıyor. İlk üç baskısı hızla tükenen kitapta, Altan'ın darbe dönemlerinde yaşadığı tecrübeler ve bu dönemlere dair kaleme aldığı yazılardan derlemeler yer alıyor.

'Tüm darbeleri yaşadım' diyen Altan, Turgut Özal Dönemi'ndeki çok derin değişimlerin ardından 28 Şubat'ı ve 27 Nisan'ı da gördüm... Biz 28 Şubat'a, çok özgür yaşadığımız ve toplumsal tartışmaların bugünkünden çok daha ileri düzeyde olduğu Turgut Özal Dönemi'nden sonra geldik... Üstelik darbeler 28 Şubat'ta da son bulmadı... Ardından da 27 Nisan 2007 yılında, parlamentoyu feshederek erken seçime gidilmesine neden olan bir "e-muhtıra" yaşandı. Diyor.

Altan, 12 Eylülcülerin yargı önüne çıkacak olmasına, Balyoz, Ergenekon gibi çok olumlu gelişmelere, mevzuat değişmese de yaşanan daha sivil ve demokrat jestlere rağmen 28 Şubat gibi 27 Nisan'ın failleri de henüz yargı önüne çıkarılmadığına dikkat çekiyor.

28 Şubat'ın 15. yılında, "12 Eylül Rejimi'nden AB Standardında bir demokrasiye geçip geçmeyeceğimiz" hâlâ bir muammadır diyen yazar, 'siyasetçiye, 12 Eylül rejimini berhava etmek yerine ele geçirmek daha cazip geliyor... Bu ise 28 Şubatların, 27 Nisanların yeniden yeniden yaşanmasına neden oluyor...' tespitinde bulunuyor.

"Cami Kışla Parantezinde Türkiye" kitabı ile, darbe dönemlerinde yaşanan tecrübeler ışığında bu açmazların geride bırakılması için bir çığlık daha attığını söyleyen Prof.Dr.Mehmet Altan'ın dileği bu haykırışının duyulması.

SİS YAYINCILIK

1996 yılında Ankara'da kurulmuş bir yayınevi olan Sis Yayıncılık, 2000 yılında İstanbul'a taşındı. 2004 yılında ikinci yayın markası HEMEN KİTAP, firma adına tescillendi.

Yayınevi, 2007 yılında internet satış mağazası www.hemenkitap.com kurdu. 2012 Temmuz ayında internet mağazasının 5. yılı münasebetiyle yeni bir tasarımla kitap meraklılarının karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

Bu güne kadar Sis Yayıncılık'dan yaklaşık 170 eser yayınlanmakla birlikte, Hemen Kitap markasıyla basılan yayın sayısı 50'dir.

Prof. Dr. Mehmet Altan, Mayıs ayında Mecidiyeköy N&T de ve İzmir Konak N&T mağazasında 2 imza ve söyleşi etkinliği gerçekleştirdi. Özellikle İzmir programı oldukça yoğun katılımla tamamlandı. Altan Haziran ayı içerisinde de Ankara Kızılay N&T mağazasında imza günü etkinliği düzenleyecek

Sis Yayıncılık, Canan Barlas ve Yasemin Çongar'la da kitap çalışmalarını sürdürmekte.

timeturk.com/tr, 12.06.2012Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.

E-posta : info@mehmetaltan.com

VB#Turk Yazılım ve Bilgisayar desteği ile sizlere ulaşmaktadır.